Zarezerwuj 
wizytę

Pijcie wodę – idą upały!

Dlaczego picie wody jest tak ważne?  Czym skutkują niedobory i jakie płyny należy pić żeby odpowiednio się nawodnić. Przeczytajcie żeby się dowiedzieć !

Woda jest głównym składnikiem naszego organizmu i stanowi blisko 80% masy ciała w przypadku  noworodka, do ok 60% masy ciała dorosłego człowieka. Odpowiednia ilość wody w naszym organizmie gwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie ponieważ:

– pełni rolę w procesie termoregulacji,

– gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,

– bierze udział w transporcie substancji odżywczych, makro i mikroelementów oraz produktów przemiany materii,

– wspomaga trawienie,

– jest niezbędna w procesach biochemicznych,

– wpływa na prawidłową funkcję stawów, skóry, narządów wewnętrznych oraz gruczołów.

Czym skutkują niedobory wody?

W pierwszej kolejności pojawia się odczucie pragnienia, w późniejszym czasie pogarsza się nastrój, pojawiają się bóle głowy i spada koncentracja. W przypadku sportowców spada wydolność i wytrzymałość.

Kto jest najbardziej narażony na odwodnienie?

Niemowlęta i małe dzieci oraz osoby starsze. W upalne dni należy szczególnie u nich kontrolować prawidłowy bilans wodny.

Ile wody należy pić?

W przypadku osób dorosłych można skorzystać z prostego wzoru:

1 kg masy ciała x 30 ml wody.

Dla przykładu osoba ważąca 70 kg powinna wypijać 2,1 l wody na dobę.

W przypadku dzieci:

– do 6 mies. Jeżeli jest karmiony piersią nie ma potrzeby podawania wody, natomiast karmiąca mama musi dbać o odpowiednie nawodnienie własnego organizmu.

– po 6 mies. Ok 800 ml płynów. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę u takiego dziecka jest      czterokrotnie większe niż u dorosłego.

Jaka woda jest najlepsza? Źródlana, mineralna, gazowana, niegazowana?

W przypadku dzieci najlepsza jest woda niegazowana, niskozmineralizowana, najlepiej źródlana.

Osoby dorosłe uprawiające sport powinny spożywać wodę źródlaną, niegazowaną ponieważ ta szybciej się wchłania i nie zalega w żołądku co może powodować dyskomfort podczas uprawiania sportu. Wodę wysoko mineralizowaną dobrze jest pić po zakończeniu aktywności sportowej m in. w celu uzupełnienia niedoborów minerałów w organizmie spowodowanym aktywnością fizyczną.

Dobrym sposobem jest picie wody, która ma niższą temperaturą niż nasz organizm ponieważ ta szybciej się wchłania. Dodanie cytryny do wody stymuluje kosmki jelitowe do szybszego wchłaniania.

Wody gazowanej powinny unikać: dzieci, kobiety w ciąży i karmiące, osoby z dolegliwościami gastrycznymi np. (refluks, zespół jelita drażliwego), osoby z nadciśnieniem. Pozostali mogą wybierać rodzaj wody w zależności od preferencji.

Alternatywa dla wody. Co z kawą, herbatą, sokami, piwem?

Picie soków jak najbardziej może być alternatywą dla wody. Należy pamiętać, że soki te naturalne jak i dosładzane są potężnym źródłem cukru dlatego należy je pic rozważnie – nie przesadzajmy z ich podażą. Szczególnie tyczy się to osób otyłych, cukrzyków i dzieci. Powinniśmy raczej stronić od napojów barwionych i sztucznych…

Dawniej uważano, że kawa i herbata odwadniają jednak nowsze badania sugerują, że diureza spowodowana wypiciem kawy jest na tyle niewielka, że kawę czy herbatę można wpisać na plus w bilansie wodnym naszego organizmu.

Spożywanie alkoholu w tym piwa szczególnie  w czasie upałów nie jest korzystne ponieważ alkohol jest substancją toksyczną- zmusza nerki do większego wysiłku i większego zużycia wody. Picie piwa powinno być uzupełniane piciem wody. Alternatywą może być piwo bezalkoholowe.

Czy wodę można przedawkować?

Tak. Szczególnie gdy wypijemy bardzo duże ilości w krótkim czasie. Wówczas możemy doprowadzić do wypłukania minerałów oraz spadku poziomu sodu w organizmie co może spowodować hiponatremię przejawiającą się zaburzeniami koncentracji, zaburzeniami rytmu serca, zawrotami głowy, wymiotami.

Pamiętajcie!

Aby nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować niezbędna jest woda, która również jest najlepszym suplementem w przypadku ludzi aktywnych. Pamiętajmy o właściwym nawodnieniu szczególnie w przypadku upałów.